Reperi Cadet ka humbur jetën në një aksident me makinë. Mjeti ku po udhëtonte reperi u përplas ndërsa ky i fundit po shkonte në koncert në Staffordshire. Familja e reperit njoftoi lajmin në llogarinë e tij zyrtare në Instagram.

“Ne, familja e Blaine Cameron Johnson, i njohur ndryshe si Cadet po ndajmë me ju një lajm të trishtuar. Gjatë orëve të parë të mëngjesit të 9 shkurtit Cadet ka vdekur,”-shkruhet në njoftim.  Në një deklaratë për Radio 1 Newsbeat, menaxheri i tij tha se 28-vjeçari ishte pasagjer në një taksi.

Ai ishte rrugës për në Keele University ku do performonte.  “Një pasagjer i Toyota, një 28 vjeçar nga Londra, vdiq në vendin e ngjarjes. Shoferët e dy automjeteve, një 36-vjeçar nga Stoke-on-Trent dhe një 22 vjeçar nga Crewe, u dërguan në spitalin e Royal Stoke University me lëndime të rënda. Pasagjerët e tjerë në Toyota u dërguan në spital,”-raportoi policia.