Prokuroria kërkon heqjen e imunitetit dhe arrestimin e Saimir Tahirit

12:47 pm 19.10.17

 

Prokuroria për Krime të Rënda kërkon nga Kuvendi i Shqipërisë autorizimin për heqjen e imunitetit të deputetit Saimir Tahiri, në vijim të një hetimi të nisur për veprat penale të “Trafikut të narkotikëve”, kryer në bashkëpunim, në formën e posaçme të grupit të strukturuar kriminal dhe “Korrupsionit pasiv të zyrtarë të lartë shtetërore dhe të zgjedhurve vendorë”, parashikuara nga nenet 283/a/2 dhe 260 të Kodit Penal.

Prokuroria për Krime të Rënda po zhvillon hetime, në bashkëpunim me autoritetet italiane, për një grup kriminal, i cili ka trafikuar sasi të mëdha lënde narkotike kanabis sattiva nga Shqipëria në drejtim të Italisë.

Në bazë të të dhënave të përftuara në kuadër të këtij hetimi, Prokuroria për Krime të Rënda kërkon nga Komisioni i Mandateve në Kuvendin e Shqipërisë dhënien e autorizimit për “arrestimin, heqjen e lirisë dhe kontrollin personal e të banesës” për deputetin Saimir Tahiri, transmeton Gazeta Shqip.

Sapo kërkesa e prokurorisë të mbërrijë në Kuvend, do të jetë kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi që do të mbledhë Komisionin e Mandateve për vendosur për heqjen e imunitetit të deputetit të PS-së, Saimir Tahiri.

Pas mbledhjes, Kuvendi duhet të mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme ku do të votohet nga deputetët heqja e imunitetit të deputetit Tahiri.

 

 

URBAN Electro

URBAN Funk

URBAN FM