Nominimet për Golden Globes: Rikthehet ‘Will & Grace’, dominojnë produktet e HBO

6:29 pm 11.12.17

 

Janë bërë të ditura nominimet për çmimet Golden Globes që do të ndahen më 7 janar dhe do të transmetohen përmes NBC.

Ndër serialet televizive të nominuara është edhe ‘Will & Grace’, serial ky i cili është rikthyer gjatë këtij viti pasi kishte përfunduar së transmetuari vite më parë.

Siç njofton uebfaqja Deadline, seriali i mirënjohur amerikan këtë herë është i nominuar në dy kategori: për serinë më të mirë komedi dhe për aktorin më të mirë në një seri komedi, me aktorin Eric McCormick.

Kompania HBO prin me 12 nominime, gjysmën nga këto me dramën Big Little Lies, derisa më pas vjen kompania Netflix dhe FX.

Në kategorinë për dramën më të mirë garojnë filmat “Call Me by Your Name”, “Dunkirk”, “The Post”, “The Shape of Water” dhe “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”.

Më poshtë shikoni gjithë listën e filmave, aktorëve dhe serialeve të nominuara në edicionin e 75 të çmimeve Golden Globes.

 

Best Motion Picture, Drama

“Call Me by Your Name”

“Dunkirk”

“The Post”

“The Shape of Water”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Motion Picture, Musical or Comedy

“The Disaster Artist”

“Get Out”

“The Greatest Showman”

“I, Tonya”

“Lady Bird”

Best Director, Motion Picture

Guillermo del Toro, “The Shape of Water”

Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Christopher Nolan, “Dunkirk”

Ridley Scott, “All the Money in the World”

Steven Spielberg, “The Post”

Best Performance by an Actress in a Motion Picture, Drama

Jessica Chastain, “Molly’s Game”

Sally Hawkins, “The Shape of Water”

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Meryl Streep, “The Post”

Michelle Williams, “All the Money in the World”

Best Performance by an Actress in a Motion Picture, Musical or Comedy

Judi Dench, “Victoria & Abdul”

Helen Mirren, “The Leisure Seeker”

Margot Robbie, “I, Tonya”

Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Emma Stone, “Battle of the Sexes”

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in Any Motion Picture

Mary J. Blige, “Mudbound”

Hong Chau, “Downsizing”

Allison Janney, “I, Tonya”

Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Best Performance by an Actor in a Motion Picture, Drama

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”

Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”

Tom Hanks, “The Post”

Gary Oldman, “Darkest Hour”

Denzel Washington, “Roman J. Israel Esq.”

Best Performance by an Actor in a Motion Picture, Musical or Comedy

Steve Carell, “Battle of the Sexes”

Ansel Elgort, “Baby Driver”

James Franco, “The Disaster Artist”

Hugh Jackman, “The Greatest Showman”

Daniel Kaluuya, “Get Out”

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture

Willem Dafoe, “The Florida Project”

Armie Hammer, “Call Me by Your Name”

Richard Jenkins, “The Shape of Water”

Christopher Plummer, “All the Money in the World”

Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Screenplay, Motion Picture

Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, “The Shape of Water”

Greta Gerwig, “Lady Bird”

Liz Hannah and Josh Singer, “The Post”

Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Aaron Sorkin, “Molly’s Game”

Best Original Score, Motion Picture

Carter Burwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Alexandre Desplat, “The Shape of Water”

Jonny Greenwood, “Phantom Thread”

John Williams, “The Post”

Hans Zimmer, “Dunkirk”

Best Original Song, Motion Picture

“Home” — “Ferdinand”

“Mighty “River” — “Mudbound”

“Remember Me” — “Coco”

“The Star” — “The Star”

“This is Me” — “The Greatest Showman”

Best Motion Picture, Animated

“The Boss Baby”

“The Breadwinner”

“Coco”

“Ferdinand”

“Loving Vincent”

URBAN Electro

URBAN Funk

URBAN FM