Keni shumë uri dhe nuk dini si ta ndaloni? Kjo është zgjidhja e duhur

9:58 am 21.12.18

Ne të gjithë e dimë se ngrënia gjatë natës mund të çojë në shtimin e peshës.

Kjo është veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për ushqime që përmbajnë karbohidrate të rafinuar dhe bukë të ngrirë, oriz, patate të skuqura, të cilat janë të ulëta në fibra dhe me sheqer të lartë. Sigurisht, ato mund të jenë një ushqim i shpejtë; por nëse nuk e harxhoni këtë energji që fitoni nga ky lloj ushqimesh, ato kalori do të ruhen si yndyrë.

Megjithatë, ekspertët thonë se është mirë që mos të shkoni në shtrat të uritur. Pra, kur stomaku juaj fillon duke rënkuar pasi keni fikur dritat, ndoshta do të bënit mirë të hanit diçka me më pak karbohidrate dhe më shumë protein.

Nëse je i pangopur, kjo është një zgjedhje e mirë: kotoleta të vogla me djathë mocarela.

Në më pak se 100 kalori për një, ky ushqime i vogël, por i fuqishme ofron një gjysmë gram proteina me vetëm një gram karbohidrate, si dhe ushqyesve shtesë si kalciumi dhe vitamina D.

Ideale do të ishte gjithashtu një grusht i vogël arra, bajame dhe lajthi do t’ju bënin mirë dhe në këtë mënyrë do të “mashteronit” stomakun.

Edhe pse këto janë të larta në yndyrë dhe në kalori, ato janë gjithashtu të mbushura me shumë proteina, vitaminë E, selenium, magnez dhe ushqyes të tjerë të shëndetshëm

URBAN Electro

URBAN Funk

URBAN FM