Ja nominimet për BAFTA 2019; ‘A Star Is Born’ dhe ‘The Favourite’ dominojnë në lista

11:08 am 09.01.19

Nominimet për BAFTs 2019 janë publikuar – dhe filmat që janë duke udhëhequr janë ‘A Star is Born’ dhe ‘The Favorite’ e Olivia Colman e cila ka kapur 12 nominime.

Bradley Cooper dhe Lady Gaga gjithashtu siguruan sukses në BAFTA, ata u nominuan për kategoritë në aktrim së bashku me një nominim për regjinë më të mirë nga Cooper.

Ja lista e plotë e nominimeve

Çmimi BAFTA për filmin më të mirë:

 • BlacKkKlansman
 • The Favourite
 • Green Book
 • Roma
 • A Star Is Born

Filmi më i mirë Britanez:

 • Beast
 • Bohemian Rhapsody
 • The Favourite
 • McQueen
 • Stan & Ollie
 • You Were Never Really Here

Filmi më i mirë i Animuar

 • Isle of Dogs
 • Spider-Man: Into The Spiderverse
 • Incredibles 2

Aktori më i mirë

 • Bradley Cooper, A Star Is Born
 • Christian Bale, Vice
 • Rami Malek, Bohemian Rhapsody
 • Steve Coogan, Stan & Ollie
 • Viggo Mortensen, Green Book

Aktorja më e mirë

 • Glenn Close, The Wife
 • Lady Gaga, A Star Is Born
 • Olivia Colman, The Favourite
 • Viola Davis, Widows
 • Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me

Aktori më i mirë rol suportues

 • Adam Driver, BlacKkKlansman
 • Mahershala Ali, Green Book
 • Richard E Grant, Can You Ever Forgive Me?
 • Sam Rockwell, Vice
 • Timothee Chalamet, Beautiful Boy

Aktorja më i mirë rol suportues

 • Amy Adams, Vice
 • Claire Foy, First Man
 • Emma Stone, The Favourite
 • Margot Robbie, Mary Queen of Scots
 • Rachel Weisz, The Favourite

Skenari më i mirë Origjinal

 • Cold War
 • The Favourite
 • Green Book
 • Roma
 • Vice

Volume 0%

00:01
04:03

Best Adapted Screenplay

 • BlacKkKlansman
 • Can You Ever Forgive Me?
 • First Man
 • If Beale Street Could Talk
 • A Star Is Born

Best Foreign Film

 • Capernaum
 • Cold War
 • Dogman
 • Roma
 • Shoplifters

 

URBAN Electro

URBAN Funk

URBAN FM