Ish-futbollisti George Weah zgjedhet president i Liberisë

5:10 am 29.12.17

 

Pas numërimit të gati të gjitha votave nga zgjedhjet e së martës, ish-futbollisti George Weah është zgjedhur president i Liberisë.

Weah doli mjaft më përpara se oponenti i tij Joseph Boakai, duke mbledhur mbi 60%  të votave, transmeton BBC.

Në postin e ri Weah do të jetë pasardhës i Ellen Johnson Sirleaf që ishte presidentja e parë femër në Afrikë.

“Kam parasysh rëndësinë dhe përgjegjësinë e madhe të detyrës që pranoj sot. Ndryshimi po ndodh.” Ka thënë Weah me të kuptuar se ai është fituesi.

 

 

 

URBAN Electro

URBAN Funk

URBAN FM