Gabohet gjatë ndarjes së çmimit. ‘Moonlight’ është fitues i çmimit Oscar për filmin më të mirë

5:16 am 27.02.17

Filmi ‘Moonlight’, me regji të Barry Jenkins, është fitues i çmimit Oscar për filmin më të mirë (Best Picture).

Ndarja e këtij çmimi u përcoll me një gabim bërë nga Warren Beatty, i cili fillimisht tha se fitues është filmi ‘La La Land’. Më pas, u mësua se është bërë gabim.

“Hapa zarfin dhe aty thuhej Emma Stone, La La Land – prandaj e shikova aq gjatë Fay [Dunaway] dhe nuk mundohesha të bëhesha zbavitës.” ka shpjeguar ai për momentin e shpalljes së fituesit.

Më pas, u bë e ditur se është bërë gabim dhe se në të vërtetë ‘Moonlight’ është fitues.

Çmimin për aktorin më të mirë e fitoi Casey Affleck (Manchester by the Sea), derisa aktorja më e mirë u dha për Emma Stone (La La Land).

 

Kjo është lista e plotë e fituesve:

 

Best picture

  • Winner: Moonlight
  • Arrival
  • Fences
  • Hacksaw Ridge
  • Hell or High Water
  • Hidden Figures
  • La La Land
  • Lion
  • Manchester by the Sea
  • Moonlight

Best director

  • Winner: La La Land – Damien Chazelle
  • Arrival – Denis Villeneuve
  • Hacksaw Ridge – Mel Gibson
  • Manchester by the Sea – Kenneth Lonergan
  • Moonlight – Barry Jenkins

Best actor

  • Winner: Casey Affleck – Manchester by the Sea
  • Andrew Garfield – Hacksaw Ridge
  • Ryan Gosling – La La Land
  • Viggo Mortensen – Captain Fantastic
  • Denzel Washington – Fences

Best actress

  • Winner: Emma Stone – La La Land
  • Isabelle Huppert – Elle
  • Ruth Negga – Loving
  • Natalie Portman – Jackie
  • Meryl Streep – Florence Foster Jenkins

Best supporting actor

  • Winner: Mahershala Ali – Moonlight
  • Jeff Bridges – Hell or High Water
  • Lucas Hedges – Manchester by the Sea
  • Dev Patel – Lion
  • Michael Shannon – Nocturnal Animals

Best costume design

  • Winner: Fantastic Beasts and Where to Find Them – Colleen Atwood
  • Allied – Joanna Johnston
  • Florence Foster Jenkins – Consolata Boyle
  • Jackie – Madeline Fontaine
  • La La Land – Mary Zophres

Best make-up and hairstyling

  • Winner: Suicide Squad – Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini and Christopher Nelson
  • A Man Called Ove – Eva Von Bahr and Love Larson
  • Star Trek Beyond – Joel Harlow and Richard Alonzo

Best documentary feature

  • Winner: OJ: Made in America
  • 13th
  • Fire At Sea
  • I Am Not Your Negro
  • Life, Animated

Best sound editing

  • Winner: Arrival – Sylvain Bellemare
  • Deepwater Horizon – Wylie Stateman and Renee Tondelli
  • Hacksaw Ridge – Robert Mackenzie and Andy Wright
  • La La Land – Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
  • Sully – Alan Robert Murray and Bub Asman

Best sound mixing

  • Winner: Hacksaw Ridge – Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie and Peter Grace
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi – Gary Summers, Jeffrey J Haboush and Mac Ruth
  • Arrival – Bernard Gariepy Strobl and Claude La Haye
  • La La Land – Andy Nelson, Ai-Ling Lee and Steve A Morrow
  • Rogue One: A Star Wars Story – David Parker, Christopher Scarabosio and Stuart Wilson

Best supporting actress

  • Winner: Viola Davis – Fences
  • Naomie Harris – Moonlight
  • Nicole Kidman – Lion
  • Octavia Spencer – Hidden Figures
  • Michelle Williams – Manchester by the Sea

Best foreign language film

  • Winner: The Salesman – Iran
  • A Man Called Ove – Sweden
  • Land of Mine – Denmark
  • Tanna – Australia
  • Toni Erdmann – Germany

Best animated short

  • Winner: Piper – Alan Barillaro and Marc Sondheimer
  • Blind Vaysha – Theodore Ushev
  • Borrowed Time – Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj
  • Pear Cider and Cigarettes – Robert Valley and Cara Speller
  • Pearl – Patrick Osborne

Best animated feature

  • Winner: Zootopia
  • Kubo and the Two Strings
  • Moana
  • My Life as a Zucchini
  • The Red Turtle

Best production design

  • Winner: La La Land – David Wasco and Sandy Reynolds-Wasco
  • Arrival – Patrice Vermette and Paul Hotte
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them – Stuart Craig and Anna Pinnock
  • Hail, Caesar! – Jess Gonchor and Nancy Haigh
  • Passengers – Guy Hendrix Dyas and Gene Serdena

Best visual effects

  • Winner: The Jungle Book – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R Jones and Dan Lemmon
  • Deepwater Horizon – Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington and Burt Dalton
  • Doctor Strange – Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli and Paul Corbould
  • Kubo and the Two Strings – Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean and Brad Schiff
  • Rogue One: A Star Wars Story – John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel and Neil Corbould

Best film editing

  • Winner: Hacksaw Ridge – John Gilbert
  • Arrival – Joe Walker
  • Hell or High Water – Jake Roberts
  • La La Land – Tom Cross
  • Moonlight – Nat Sanders and Joi McMillon

Best documentary short

  • Winner: The White Helmets – Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara
  • 4.1 Miles – Daphne Matziaraki
  • Extremis – Dan Krauss
  • Joe’s Violin – Kahane Cooperman and Raphaela Neihausen
  • Watani: My Homeland – Marcel Mettelsiefen and Stephen Ellis

Best live action short

  • Winner: Sing – Kristof Deak and Anna Udvardy
  • Ennemis Interieurs – Selim Azzazi
  • La Femme et le TGV – Timo Von Gunten and Giacun Caduff
  • Silent Nights – Aske Bang and Kim Magnusson
  • Timecode – Juanjo Gimenez

Best cinematography

  • Winner: La La Land – Linus Sandgren
  • Arrival – Bradford Young
  • Lion – Greig Fraser
  • Moonlight – James Laxton
  • Silence – Rodrigo Prieto

Best original score

  • Winner: La La Land – Justin Hurwitz
  • Jackie – Mica Levi
  • Lion – Dustin O’Halloran and Hauschka
  • Moonlight – Nicholas Britell
  • Passengers – Thomas Newton

Best original song

  • Winner: La La Land – City of Stars by Justin Hurwitz, Benj Pasek and Justin Paul
  • La La Land – Audition by Justin Hurwitz, Benj Pasek and Justin Paul
  • Moana – How Far I’ll Go by Lin-Manuel Miranda
  • Trolls – Can’t Stop the Feeling by Justin Timberlake, Max Martin and Karl Johan Schuster
  • Jim: The James Foley Story – The Empty Chair by J Ralph and Sting

Best original screenplay

  • Winner: Manchester by the Sea – Kenneth Lonergan
  • 20th Century Women – Mike Mills
  • Hell or High Water – Taylor Sheridan
  • La La Land – Damien Chazelle
  • The Lobster – Yorgos Lanthimos and Efthimis Filippou

Best adapted screenplay

  • Winner: Moonlight – Barry Jenkins and Alvin McCraney
  • Arrival – Eric Heisserer
  • Fences – August Wilson
  • Hidden Figures – Allison Schroeder and Theodore Melfi
  • Lion – Luke Davies

 

URBAN Electro

URBAN Funk

URBAN FM