Filmi ‘Home’, më i miri i shkurtër në BAFTAs

8:32 pm 12.02.17

BAFTA Trophies

 

Ende pa filluar transmetimi i ceremonisë në televizion, janë bërë publik emrat e fituesve të sivjetëm në çmimet e ndara nga Akademia Britanike e Filmit, BAFTAs.

Ceremonia filloi në orën 19:00, derisa në televizon transmetohet me dy orë vonesë, mirëpo këtë herë në media doli lajmi me emrat e fituesve.

Prandaj, më poshtë keni listën me kategoritë dhe fituesit përkatës, ku gjendet edhe filmi ‘Home’, një bashkëpunim kosovar dhe britanik, i cili u zgjodh më i miri në kategorinë e filmit shkurtër britanik.

 

Best film

Arrival
I, Daniel Blake
WINNER: La La Land
Manchester by the Sea
Moonlight

 

Best original screenplay

Hell or High Water
I, Daniel Blake
La La Land
WINNER: Manchester By the Sea
Moonlight

Best cinematography

Arrival
Hell or High Water
WINNER: La La Land
Lion
Nocturnal Animals

Best actor

Andrew Garfield (Hacksaw Ridge)
WINNER: Casey Affleck (Manchester by the Sea)
Jake Gyllenhaal (Nocturnal Animals)
Ryan Gosling (La La Land)
Viggo Mortensen (Captain Fantastic)

Best director

Denis Villeneuve (Arrival)
Ken Loach (I, Daniel Blake)
WINNER: Damien Chazelle (La La Land)
Kenneth Lonergan (Manchester By the Sea)
Tom Ford (Nocturnal Animals)

Best actress

Amy Adams (Arrival)
Emily Blunt (The Girl on the Train)
WINNER: Emma Stone (La La Land)
Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)
Natalie Portman (Jackie)

Outstanding British film

American Honey
Denial
Fantastic Beasts and Where to Find Them
WINNER: I, Daniel Blake
Notes on Blindness
Under the Shadow

EE Rising Star award

Anya Taylor-Joy
Laia Costa
Lucas Hedges
Ruth Negga
WINNER: Tom Holland

Best make up & hair

Doctor Strange
WINNER: Florence Foster Jenkins
Hacksaw Ridge
Nocturnal Animals
Rogue One: A Star Wars Story

Best original music

Arrival
Jackie
WINNER: La La Land
Lion
Nocturnal Animals

Best costume design

Allied
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Florence Foster Jenkins
WINNER: Jackie
La La Land

Best sound

WINNER: Arrival
Deepwater Horizon
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Hacksaw Ridge
La La Land

Best British short animation

The Alan Dimension
WINNER: A Love Story
Tough

Best British short film

Consumed
WINNER: Home
Mouth of Hell
The Party
Standby

Best editing

Arrival
WINNER: Hacksaw Ridge
La La Land
Manchester by the Sea
Nocturnal Animals

Best production design

Doctor Strange
WINNER: Fantastic Beasts and Where to Find Them
Hail, Caesar!
La La Land
Nocturnal Animals

Best documentary

WINNER: 13th
The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years
The Eagle Huntress
Notes on Blindness
Weiner

Best film not in the English language

Dheepan
Julieta
Mustang
WINNER: Son of Saul
Toni Erdmann

Best adapted screenplay

Arrival
Hacksaw Ridge
Hidden Figures
WINNER: Lion
Nocturnal Animals

Best supporting actress

Hayley Squires (I, Daniel Blake)
Michelle Williams (Manchester by the Sea)
Naomie Harris (Moonlight)
Nicole Kidman (Lion)
WINNER: Viola Davis (Fences)

Best animated film

Finding Dory
WINNER: Kubo and the Two Strings
Moana
Zootropolis

Best special visual effects

Arrival
Doctor Strange
Fantastic Beasts and Where to Find Them
WINNER: The Jungle Book
Rogue One: A Star Wars Story

Best debut by a British writer, director or producer

The Girl With All the Gifts – Mike Carey (writer), Camille Gatin (producer)
The Hard Stop – George Amponsah (writer/director/producer), Dionne Walker (writer/producer)
Notes on Blindness – Peter Middleton (writer/director/producer), James Spinney (writer/director), Jo-Jo Ellison (producer)
The Pass – John Donnelly (writer), Ben A Williams (director)
WINNER: Under the Shadow – Babak Anvari (writer/director), Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh (producers)

 

Best supporting actor

Aaron Taylor-Johnson (Nocturnal Animals)
WINNER: Dev Patel (Lion)
Hugh Grant (Florence Foster Jenkins)
Jeff Bridges (Hell or High Water)
Mahershala Ali (Moonlight)

 

 

URBAN Electro

URBAN Funk

URBAN FM