Cila është dieta për të shpëtuar jetën, planetin dhe për të na ushqyer të gjithë?

11:31 am 17.01.19

Food marketNjë dietë është zhvilluar që premton të shpëtojë jetën, ushqen 10 miliardë njerëz dhe të gjithë pa shkaktuar dëmtim katastrofik në planet. Shkencëtarët po përpiqen të kuptojnë se si do të ushqejmë miliarda njerëz në dekadat që do të vijnë. Përgjigja e tyre – “dieta planetare e shëndetit” – nuk e heq krejtësisht mishin dhe qumështin.

Pra, çfarë është dieta në detaje?Picture

Kjo është ajo që ju do të lejohet çdo ditë:

Arra – 50g në ditë
Fasule, thjerrëzat dhe bishtajore të tjera – 75g në ditë
Peshku – 28g në ditë
Vezë – 13g në ditë (kështuqë 1 e pak vezë një javë)
Mish – 14g një ditë mish i kuq dhe 29g një ditë pule
Carbs – drithërat si buka dhe oriz 232g në ditë dhe 50g në ditë me perime niseshte
Bulmet – 250g – ekuivalenti i një gotë qumështi
Perimet – (300g) dhe fruta (200g)
Dieta ka vend për 31g sheqer dhe rreth 50g vajra si vaji i ullirit.

Kush e formoi këtë dietë?

Një grup prej 37 shkencëtarësh nga e gjithë bota u mblodhën së bashku si pjesë e komisionit EAT-Lancet. Ata janë një përzierje e ekspertëve nga bujqësia në ndryshimin e klimës në të ushqyerit. Ata morën dy vjet për të publikuar gjetjet e tyre të cilat janë botuar në Lancet.

 

URBAN Electro

URBAN Funk

URBAN FM