Anija kozmike e Kinës lëshohet me sukses në anën e errët të Hënës

11:31 am 04.01.19

Kina thotë se me sukses ka lëshuar një anije kozmike robotike në pjesën më të largët të hënës, gjë kjo që ka ndodhur për herë të parë.

Në orën 10:26 të Pekinit, sonda Chang’e-4 me skuadrën e papenguar preku në pellgun e Polit të Jugut, thanë mediat shtetërore.

Ajo mban instrumente për të analizuar gjeologjinë e rajonit të pashkelur, si dhe për të kryer eksperimente biologjike.

Ulja e këtij roboti po shihet si një moment i rëndësishëm në eksplorimin e hapësirës.

Ka pasur mision të shumtë në Hënë gjatë viteve të fundit, por shumica dërmuese kanë qenë në orbitë, fluturime ose ndikim. Lëshimi i fundit me ekuipazhin ishte Apollo 17 në vitin 1972./Indeksonline/

URBAN Electro

URBAN Funk

URBAN FM