‘90% e priftërinjëve janë homoseksualë’: Presidenti Filipin i thotë kishës katolike që ti lejojë priftërinjtë të kenë dashnorë

4:20 pm 11.01.19

Rodrigo Duterte speaking at the Barangay Summit on Peace and Order with village officials in Manila earlier this week

Presidenti Filipino Rodrigo Duterte i ka bërë thirrje Kishës Katolike të lejojë priftërinjtë të kenë dashnorë.

Në një fjalim tronditës të dhënë në një ceremoni për një shkollë të re pranë kryeqytetit Manila të premten, Duterte pretendoi se ‘shumica e priftërinjve janë homoseksualë’, duke e vulosur së dyti herë një pretendim të mëparshëm të tij se ‘gati 90 për qind’ e klerit janë homoseksualë.

“Vetëm unë mund të them se peshkopët janë bijtë të mallkuar ju. Kjo eshte e vertete. Shumica e tyre janë homoseksual, “tha ai.
Ata duhet të dalin në hapur, të anulojnë beqarinë dhe t’u lejohet të kenë të dashur. Duterte, i cili është një praktikues katolik, ka folur hapur për abuzimin seksual në fëmijërinë e tij nga një prift.

Ky fjalim vjen vetëm një muaj pasi Duterte tha në një fjalim në Pallatin Presidencial të Phillippines se priftërinjtë katolikë janë ‘budallenj të padobishëm’ që duhet ‘të vriten’. Vërejtjet e forta të Duterte besohet se janë bërë në përgjigje të kundërshtimit të kishës katolike ndaj luftës së vazhdueshme të qeverisë së tij ndaj drogës, që ka lënë mijëra të vdekur.Police on guard during president Rodrigo Duterte's visit at a drug rehabilitation center in Las Pinas city during the ongoing 'drug war'

URBAN Electro

URBAN Funk

URBAN FM